Skip to main content

Fejvadászat: szemezgetés a legjobbak közül A fejvadászat célja, hogy egy cég számára azonosítsa és bemutassa az adott vezetői pozícióra a legmegfelelőbb jelölteket, akik közül a cég választ.

Fejvadászat: szemezgetés a legjobbak közül

A fejvadászat az üres pozíciók feltöltésének speciális módja, amellyel vezetőket és kiemelt szakértőket igyekeznek megnyerni. A megfelelő vezetők megtalálása óriási kihívás a cégek számára, az igazán jó szakemberekért hatalmas a verseny. Ezt igazolja, hogy a statisztikák szerint 2015 óta a fejvadászat piaca kétszeresére nőtt: jelenleg a HR-szolgáltatások piacmérete világszinten 582 milliárd euróra tehető, ebből a fejvadászat 27 milliárd euró. Miért érdemes fejvadásszal dolgozni? Milyen etikai szempontok kerülhetnek itt előtérbe, és miként tudja a mesterséges intelligencia támogatni a fejvadászok munkáját? Ezekre a kérdésekre keressük a választ blogposztunkban, és arra is kitérünk, hogy egy interim vezető hogyan tudja segíteni a fejvadászatot!

A munkaerőhiány óriási kihívás elé állítja a cégeket. A Korn Ferry-jelentés megdöbbentő adatai szerint 2030-ra több mint 85 millió állás maradhat betöltetlenül szerte a világon, mivel nincs elég megfelelően képzett ember ezeknek a pozícióknak a feltöltésére. Ez összességében 8,5 billió dollárnyi nem realizált éves bevételt jelent. A munkaerőhiány részben demográfiai okokkal magyarázható:  például Japánban és néhány európai országban a születési arány csökkenő száma, illetve az elöregedő társadalom állnak a probléma hátterében. Utóbbi abban mutatkozik meg, hogy a nyugdíjba vonuló vezetők, szakértők helyére jelenleg nem tud elegendő ember érkezni a fiatalabb generációból, így a magas képzettséget igénylő pozíciók üresen maradnak.

A képzett és jó vezetőkből egyre nagyobb a hiány, nem csoda, hogy egy megüresedett vezetői pozícióra csak nagy nehézségek árán lehet megfelelő embert találni. Ágazattól, szerencsétől és hozzáértéstől is függ, hogy mennyi ideig tart egy új vezető megtalálása, általánosságban azonban azt mondhatjuk, hogy 3-6 hónapra van szükség. És itt még nem számolunk azzal, hogy a vezetői szerződések több hónapos felmondási időt kötnek ki.

Látható tehát, hogy az új vezető megtalálása akár igen hosszadalmas is lehet. Profi fejvadászokkal támogathatjuk és valamelyest felgyorsíthatjuk a procedúrát. A fejvadászat és a toborzás rokon terminusok, gyakran összekeverik őket. Tegyük rendbe a fogalmakat, ismerjük meg, hogy mi a különbség a kettő között!

Fejvadászat és toborzás - Mi a különbség és a hasonlóság?

A fejvadászat és a toborzás közötti különbségek gyakran nem nyilvánvalók azok számára, akik nem a HR-területéről érkeznek. A fejvadászat és a toborzás két kulcsfontosságú folyamat a munkaerőpiac szempontjából. Mindkét módszer célja a megfelelő jelölt megtalálása egy adott pozícióra, de számos különbség van köztük, mindamellett, hogy sok hasonlóság is fellelhető.Bármelyikről is legyen szó, fontos a tudatos építkezés, a kapcsolatrendszer, a megfelelő ajánlat és az is, hogy olyan ember vezényelje le a folyamatot, aki nagy tapasztalattal rendelkezik.

A legnagyobb különbség, hogy a fejvadászok leginkább a felső-és középvezetők, illetve a kiemelt szakértők területén tevékenykednek, míg a toborzás a vállalat bármely szintjére kiterjedhet. A fejvadászatot végző fejvadász cégek speciális eszköztárral dolgoznak, amelyek a közvetlen keresést teszik lehetővé. A folyamat során a fejvadászok proaktívan megkeresik és meggyőzik a potenciális jelölteket arról, hogy érdemes váltani. A legtöbb esetben a vezetői és szakértői szerepeket vállaló emberek nem álláskeresők, hanem van munkahelyük, amivel adott esetben elégedettek is. A fejvadász feladata, hogy felkeresse őket, és felhívja a figyelmüket arra, hogy miért érdemes a megbízó cégnél tovább folytatni a karrierépítést. A direkt megkeresés olykor hónapokat is igénybe vehet, a díjazás pedig a legtöbb esetben magasabb, mint a toborzásnál.

A munkaerő-toborzás inkább passzív módszer, ahol a jelöltek jelentkeznek az álláshirdetésekre, és a vállalatok a jelentkezők közül választanak. Ez is egy folyamat, viszont sokkal beláthatóbb annak hossza és fázisai. Meg kell jegyezni, hogy egyes pozíciók esetében a toborzás is hatalmas kihívás! Gondoljunk csak a gyártásra, a gyárakra, ahol emberek ezreit, tízezreit foglalkoztatják. Ezt a hatalmas munkaerőigényt a hazai munkaerőpiac sok esetben nem képes kiszolgálni, így külföldi munkaerő bevonására van szükség munkaerő-közvetítés révén.

A toborzás és a fejvadászat folyamatát maga a cégvezető is irányíthatja, a tapasztalatok azt mutatják azonban, hogy sokkal eredményesebb és hatékonyabb, ha szakértők végzik a keresést. A fejvadászat esetében különösen igaz, hogy a fejvadászok kiterjedt kapcsolathálóval, tapasztalattal, iparági tudással, szakmai ismeretekkel rendelkeznek. 

A fejvadászok megbízása megannyi előnnyel jár a cégek számára. Összegyűjtöttük, melyek ezek!

A fejvadászat előnyei

Szakértői szemlélet

A fejvadászok rendelkeznek a szükséges iparági ismeretekkel és hálózattal ahhoz, hogy azonnal azonosítsák a megfelelő jelölteket. Ez jelentős időmegtakarítást eredményez és csökkenti a toborzási folyamatban felmerülő hibák kockázatát.

Korlátozott piacok elérése

Bizonyos iparágakban vagy területeken a tehetségek megtalálása rendkívül nehéz lehet. A fejvadászok az ilyen korlátozott piacokon is hatékonyan tevékenykednek, segítve a vállalatokat abban, hogy specializált tudáshoz férhessenek hozzá.

Kiváló minőségű jelöltek felkutatása

A fejvadászok arra koncentrálnak, hogy kiváló minőségű jelölteket találjanak, akik nem feltétlenül aktív álláskeresők. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok olyan alkalmazottakat szerezhetnek, akik hozzájárulnak a cég sikeres fejlődéséhez.

100%-os bizalom

A fejvadászok segítenek a vállalatoknak a jelöltekkel fenntartani a bizalmas kapcsolatot. A diszkréció különösen fontos lehet, mivel jellemzően magasabb pozíciókról van szó, arról nem is beszélve, hogy a fejvadászok jelöltjei a legtöbb esetben dolgoznak valahol, ezért szükséges a megfelelő fokú bizalmi légkör kialakítása.

Hatékonyság növelése

A fejvadászat során általában gyorsabban találják meg a megfelelő jelölteket, mint a hagyományos toborzási folyamatok segítségével. Ezáltal a vállalatok időt és erőforrásokat takaríthatnak meg.

A fejvadászat etikai szempontjai

A fejvadászat folyamata igen hatékony, vannak azonban etikai szempontok, amiket érdemes szem előtt tartani, mielőtt belevágunk. Egyfelől ott van a bizalom kérdése! Azok a cégek, aki megbíznak egy fejvadászt vagy egy fejvadász céget óriási bizalmat szavaznak a szaktudásnak, amivel nem etikus visszaélni. Minden vállalatnál a vezetői, középvezetői, szakértői pozíciók a legfontosabbak, hiszen ezeknek a szerepköröknek van a legnagyobb hatása a cég életére, az üzleti döntésekre. Ha nem a megfelelő ember tölti be ezeket a helyeket, akkor az a cég létét is veszélybe sodorhatja.

Lényeges, hogy a fejvadász, amennyiben tanácsadói szerepet is betölt, objektív legyen, ne legyen részrehajló, a cég igényeit tartsa szem előtt, ne pedig minden áron a saját véleményét, nézőpontját akarja érvényre juttatni.

A fejvadászoknak szigorúan meg kell őrizniük a bizalmas információkat az ügyfelek és a jelöltek között. Ezen információk illetékteleneknek való kiadása elfogadhatatlan. Etikai szempontból különösen érzékeny terület a jelöltek kezelése. Ahogy már írtuk, a fejvadászok által kiszemelt emberek szinte minden esetben rendelkeznek munkahellyel, szerződést kötöttek egy céggel, hogy annak fejlődését támogassák. A fejvadász viszont éppen azzal a céllal keresi fel a jelöltet, hogy meggyőzze arról, hogy megszegje ezt az ígéretet és felbontsa az egyezséget. Vannak, aki szerint ez egy vékony mezsgyén mozog az etikusság és az etikátlanság között. Az etikai kérdés mellett van még egy fontos aspektus, amiről érdemes szót ejteni, ha a modern fejvadászatról van szó, ez pedig a mesterséges intelligencia!

A mesterséges intelligencia alkalmazása a fejvadászatban

A mesterséges intelligencia ajtóstul rontott rá az egész világra. Bár a technológia már régóta fejlődik, sőt, bizonyos esetekben már a mindennapjainkba is beépült, úgy tűnik, most ismét egy mérföldkőhöz érkeztünk, amikor széles körben, a szakmai és privát életben is megveti a lábát. Az embereknek egyre több információja van az innovációkról, a lehetőségek köre pedig jelentősen bővült.

A LinkedIn Global Recruiting Trend felmérése szerint a jelöltek kiválasztása, szűrése és kezelése során a leghasznosabb a mesterséges intelligencia alkalmazása. Segítségével időt lehet megtakarítani, kiküszöbölhető az emberi elfogultság, a legmegfelelőbb helyre lehet elhelyezni a legjobb jelölteket és nem utolsósorban pénzt lehet megtakarítani.

Az MI fejvadászat területén is megvetette a lábát, támogatja a jelöltek felkutatását, sokkal pontosabb és hatékonyabb keresést tesz lehetővé. Az automatizációknak köszönhetően a folyamat egyes részeit képes átvállalni a technológia, valójában azonban abban tud óriási segítséget nyújtani, hogy a folyamat a jelölt szemszögéből sokkal átláthatóbb, a kommunikáció gördülékenyebb legyen.

Az adatok gyűjtése, elemzése révén nemcsak a keresés válik egyszerűbbé, hanem a jelöltek értékelése is: az adatokra támaszkodva sokkal inkább megőrizhető az objektivitás. Lényeges azonban, hogy az érzelmi intelligencia, amiben a technológia kevésbé jeleskedik, nem kizárható, így az emberi közreműködésre minden bizonnyal a jövőben is szükséges lesz.

Az Inuit például már a tettek mezejére lépett: egy algoritmus-vezérelt digitális platformot fejleszt, ami képes pontozni és rangsorolni a jelöltek profiljait. Az ideális profil leglényegesebb jellemzőit veszi alapul, az alapján végzi a válogatást. Egy esettanulmány szerint a cég ezzel 13 ezer fejlesztői profilt tudott kiszűrni, ezt követően pedig a legjobb 1%-ra koncentrálhatott. Mindezen felül az átlagos 62 napos felvételi idő 30 napra rövidült.

A mesterséges intelligencia egyre magasabb szintre ér, nem volt ez azonban mindig így. 2014-ben például az Amazon állította csatasorba az MI-t: olyan technológiát akart megalkotni, ami elfogultság nélkül választja ki a legjobb jelölteket. A gépi tanulási algoritmus azonban hibát vétett és a „férfias” életrajzokat tekintett semlegesnek, aminek következtében a nők labdába se rúghattak. Ma már az ilyen baklövésekből tanulva a generatív MI képes csökkenteni az előítéletességet, és kiszűri például azokat a kifejezéseket, amelyeket eltántoríthatják a nőket attól, hogy jelentkezzenek a pozícióra.

A jövő fejvadászainak tehát fel kell készülni arra, hogy a mesterséges intelligencia a mindennapjaik részévé válik majd.

Interim a fejvadászatban

A megfelelő vezető megtalálásának folyamatában az interim szakember óriási szerephez juthat. Szakértelmével, tapasztalatával minden ponton képes támogatni a profi fejvadászokat. Például a kiválasztás, az interjúztatás során különösen fontos lehet az a sok évtizedes vezetői tudás, amivel egy interim rendelkezik.

A másik, amelyben az interim támogatást nyújthat, az az átmeneti vezetőpótlás. Minél magasabb pozícióról van szó, annál hosszabb ideig tart a keresés és a felvétel, ez akár hónapokat, fél évet, sőt még többet is jelenthet. Ebben az időszakban az interim vezető át tudja venni a távozó helyét addig, ameddig nincs meg az új, végleges vezető. Az interim szakember külsős személyként érkezik a céghez, nem alkalmazott, nem szeretne karriert építeni a vállalatnál, meghatározott ideig erősíti, vezeti a csapatot.

Bízd a legjobbakra az irányítást a végleges vezető megtalálásáig, tudj meg mindent arról, hogy hogyan működik az interim szolgáltatás az Interim Kft.-nél! 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korábbi bejegyzéseink

A problémafa
Karrierváltás: Kell-e váltani? - Az EmpowerHER konferencia kerekasztal-beszélgetésének tanulságai
VUCA helyett BANI?
Generációváltás – itt az ideje jól csinálni
Interim menedzser: nincsen megoldhatatlan probléma
Változásmenedzsment: a jövőre készülve
A problémamegoldás első lépése: a diagnosztizálás
Az üzleti modell folyamatos újragondolása: CEO-knak kötelező feladat
Kommunikáció fejlesztése: a jó vezetői kérdések ereje
Az interim menedzserek világa: INIMA Annual Survey2024