Karrierváltás: Kell-e váltani? - Az EmpowerHER konferencia kerekasztal-beszélgetésének tanulságai A karrierváltás kérdése minden ember életében felmerül. Az Interim Kft. blogja ezt a témát járja körül egy konferenciabeszélgetés alapján.
Karrierváltás: Kell-e váltani? - Az EmpowerHER konferencia kerekasztal-beszélgetésének tanulságai
Albert Schweitzer német polihisztor szerint: „A siker nem a kulcs a boldogsághoz. A boldogság a kulcs a sikerhez. Ha szereted, amit csinálsz, akkor sikeres leszel.” Logikus tételnek hangzik, aminek igazát elfogadva nem nehéz belátni, hogy az ember változásával változik a boldogság receptje is, ahogy az is, hogy mi jelenti számunkra a siker. A boldogság keresése, és az ezzel járó karrierváltás, természetes és alapvető dolog, nem véletlen, hogy központi szerepet kapott az EmpowerHER konferencián is.
Minden ember életében eljön az a pillanat, amikor felvetődik a kérdés: kell-e váltani? Az idei EmpowerHER konferencia kerekasztal-beszélgetésén, melyet Markovits Dóra, az Interim Kft. ügyvezetője moderált, pontosan ez a téma került reflektorfénybe. Az Interim Kft. részvételével megrendezett esemény a Balaton-felvidék első női üzleti konferenciája, ahol a női pályafutástól, karriertől kezdve a tudatos döntéseken át a női vezetőkig, érdekesebbnél érdekesebb témákról beszéltek inspiráló előadók. A Kell-e váltani? című beszélgetésen három kiváló szakember osztotta meg tapasztalatait és gondolatait a karrierváltás kihívásairól.
A Goodbye Lenin tragikusan humoros német filmdráma központi gondolata az állandóság és a változás döntési helyzetét vágja az arcunkba. 1989-ben járunk, éppen a rendszerváltás idején, amikor egy nő egészségi problémái miatt egész egyszerűen „lemarad” a nagy változásról. A rendszer híveként a rendszerváltás híre végzetesen felzaklatná, éppen ezért gyermekei úgy döntenek, megőrzik az állandóság illúzióját, kizárják a változást otthonuk 79 négyzetméteréről, és korabeli (ál)híradásokkal, (ál)hírlapokkal és (ál)hírekkel igyekeznek fenntartani a látszatot, hogy minden megy a régi kerékvágásban. Arra azonban senki sem számít, hogy épp az anya ablaka előtt szállítják el helikopterrel a Lenin szobrot, ami lerombolja a gondosan felépített illúziót.
Ahhoz, hogy a változás ne érjen minket ennyire váratlanul, fel kell rá készülni azzal, hogy mi is folyamatosan változtatunk. Ezt tették a kerekasztal-beszélgetésen résztvevő szakemberek is. Kovács Katalin, interim menedzser, Lükő Szilvia, aki sajtkészítő mesterré avanzsált HR vezetőből, valamint Zeliska Orsolya, a balatonfüredi Péklány nevű pékség tulajdonosa más-más területről érkeztek. Egy közös azonban van bennük: mindhárman elég bátrak voltak ahhoz, hogy meghozzanak egy nagy döntést, ami aztán az egész életüket megváltoztatta. Mertek kilépni a nagyvállalati környezetből és elindulni a saját útjukon.
Technológia és ember kapcsolatának jövője
A világ gyorsan változik, és erről a World Economic Forum 2023-as tanulmánya is tanúskodik. A gépek térnyerése az emberi munkaerővel szemben egyre markánsabb. 2022-ben a munkafolyamatok 34 százalékát gépek végezték, ez az arány 2027-re 42 százalékra nő, és 2030-ra átbillen a mérleg a gépek javára. De hol van ebben az ember helye?
Mindhárom résztvevő egyetértett abban, hogy bár a mesterséges intelligencia (MI) számos területen megkönnyíti az életünket, vannak olyan munkák, amelyeknél az emberi tényező pótolhatatlan. Lükő Szilvia és Zeliska Orsi egyaránt kiemelték, hogy egy jó kenyér vagy sajt elkészítése nem lehetséges az alapanyagok és a folyamatos kísérletezés mélységes ismerete nélkül. Nem úgy, egy interim menedzser esetében, ahol az MI használata sokkal gyakoribb, különösen, ha a gyártó szférában dolgozik egy projekten, ahol a gépek mind nagyobb teret nyernek az emberi munkaerővel szemben.
Karrierváltás: Miért és hogyan váltunk?
Az Intelligent.com 2022-es összefoglalója rámutatott, hogy az amerikai diákok 17 százaléka már most saját vállalkozásában dolgozik, míg 16 százalékuk tervezi, hogy diploma után saját céget alapít. A legfontosabb indokok között szerepel, hogy azt csinálhassák, amit igazán szenvedélyesen szeretnek, és hogy saját maguk urai lehessenek.
Ez a szenvedély és önállóság iránti vágy a kerekasztal-beszélgetés vendégeinek történeteiben is megjelent. A résztvevők karrierváltása során nem a hagyományos értelemben vett karrierépítés vagy az anyagi gyarapodás volt a cél, sokkal fontosabb volt a kézzelfogható eredmény és a szenvedély.
A beszélgetőpartnerek kiemelték, hogy a sikeres váltás egyik legfontosabb eleme, hogy ne egyedül vágjunk bele: keressünk egy mentort vagy támogató közeget. Ez segít az eddigi szakmai életút feltérképezésében, a pályamódosítás lehetőségeinek felmérésében, az átgondolt döntéshozatalban és az újrakezdésben. Továbbá, óriási támasz az inspirálódás, akár olyan konferenciákon, mint az EmpowerHER, illetve kiváló könyvek is olvashatók a témában.
Mit olvassunk a fejlődéshez? – A résztvevők ajánlója
- Simon Sinek: Találd meg a miérted!
- 3MIQ- A 3 legfontosabb kérdés módszere Vishen Lakhianitól
- Jens Andersen: LEGO egy életen át
- Beavatás - Óegyiptomi misztériumok
- Almási Kitti: Bátran élni, Ki vagy Te? című könyvei
Az EmpowerHER konferencia nemcsak gondolatébresztő volt, de inspiráló is. A világ folyamatosan változik, így nekünk is készen kell állnunk a változásra. Az esemény résztvevőinek történetei és tanácsai segítenek bennünket abban, hogy bármikor is döntünk úgy, hogyváltunk, az utunkat magabiztosan és felkészülten járhassuk végig.