Skip to main content

Az interim menedzserek világa: INIMA Annual Survey2024 Ismerjük meg az interim menedzserek világát az INIMA 2024-es globális felmérésének eredményein keresztül!

Az interim menedzserek világa: INIMA Annual Survey2024

Az interim menedzsment népszerűsége évről évre növekszik, a cégek egyre bátrabban nyúlnak ehhez a megoldáshoz, ha problémával szembesülnek. Ez derül ki az International Network of Interim Manager Associations (INIMA) nemrég publikált felméréséből. De hogy ne elégedjünk meg a konklúzióval, nézzük az elemzés mélyére, ismerjük meg, milyen eredményeket hozott ez a hiánypótló kutatás!

Az interim menedzser kifejezés egyre több HR-es vagy más vezető számára lehet ismerős. Ez nem véletlen, mivel a cégen belüli változás és problémamegoldás felgyorsításának e módja egyre inkább bevett gyakorlat. A fő ok abban keresendő, hogy a világ komplexitása növekszik, ez pedig változatos és sokrétű ismereteket igényel.

A speciális tudást a legjobbak birtokolják, akik nem feltétlenül akarnak egyetlen céghez elköteleződni, arról nem is beszélve, hogy nem is mindig van szükség arra, hogy a megoldás egy főállású munkatárstól jöjjön. Ráadásul, a verseny óriási, az idő pedig sürgeti a vállalatokat. Minden elvesztegetett perc súlyos anyagi következményekkel járhat. Az interim menedzserek projekt alapú megközelítése tökéletesen összecseng ezzel a fennálló helyzettel.  

De kik is azok az interim menedzserek és mit csinálnak? Az INIMA felmérésén végighaladva választ kaphatunk ezekre a kérdésekre!

A felmérés

Az INIMA által publikált nemzetközi felmérés egy együttműködés eredményeképpen valósult meg, amelyben olyan szervezetek dolgoztak össze, mint a DOIM (Ausztria), az AE-CMT (Franciaország), a CAIM (Csehország), a DDIM (Németország), a Leading Network (Olaszország), a VRIM (Liechtenstein), a SIM (Lengyelország), az AIM (Portugália), az AIME (Spanyolország), a DSIM (Svájc) és az IIM (Egyesült Királyság).

Ismerjük meg, milyen eredmények születtek!

Ki az interim menedzser?

Az európai interim menedzserek jellemzően:

  • átlagosan 56-57 éves korúak, akik nem újak ezen a területen, már átlagosan 8,5 éves interim szakmai tapasztalattal rendelkeznek.
  • Érdekes, hogy az átlagéletkor csaknem 2 évvel magasabb volt 2023-ban, mint 4 évvel ezelőtt.
  • A legtöbb esetben az interimek 48 éves korukban döntöttek úgy, hogy a főállású, állandó foglalkoztatásból kilépve interimként folytatják pályájukat.  
  • A karrierjük csúcsán váltottak, a legtöbbjük pedig vezetői pozícióból (C-szintű vagy annál magasabb) indult.
  • A nők aránya az interim menedzserek körében meglehetősen alacsony volt, még a legmagasabb arányt elérő országokban (Franciaország és Lengyelország) is csupán 20%.

Az interim menedzserek legfőbb szakterületei:

  • általános menedzsment (30,2%),
  • pénzügy (11,4%),
  • operatív vezetés (10,1%),
  • humán erőforrás (8,8%)
  • informatika (5,6%).

A szakemberek kihasználtsága (számlázott napok és a munkanapok aránya) akárcsak az előző években, 2023-ban is magas volt, 69%. Míg az északi országokban kizárólag teljes munkaidős megbízások voltak, addig délen részmunkaidős konstrukciók is akadtak, lehetőséget adva ezzel a kisebb költségvetéssel dolgozó vállalatoknak is.

Kik a megbízók?

Európai viszonylatban a megbízók köre igen színes, az ügyfelek között voltak néhány fővel működő induló vállalkozások és nagyvállalatok is. A déli országokban a megbízások fele 100 főnél kevesebb munkatársat foglalkoztató vállalathoz kötődött.

Az Egyesült Királyságban a megbízások 8%-át tették ki nonprofit szervezetek, Franciaországban 7% kapcsolódott köz- és magán partnerségekhez, és ugyanitt kifejezetten magas, 21% volt a startup megbízások aránya is. Összességében a megbízások 52%-a történt a kkv szektorban.

Milyen megbízásokat kaptak az interimek?

Az interim menedzserek válaszai alapján kirajzolódott, hogy

  • a változásmenedzsment és
  • a folyamatoptimalizálás voltak a legfontosabb feladatok,

de kiemelt szerepet kapott

  • az üzletfejlesztés,
  • a projektmenedzsment és
  • az általános menedzsment is.

Az interimek 60%-a C-szintű vagy magasabb vezetői pozíció feladatait látta el, a megbízások időtartama átlagosan 11,5 hónapig tartott, a napidíj pedig átlagban 999 euró volt.

Az interimek 47%-a személyes kapcsolatháló és marketing révén került kapcsolatba a megbízókkal, 32% interim szolgáltató segítségével, 3% pedig nemzetközi szövetségeken keresztül.

Interim Kft. a hazai interim piac élén

Az Interim Kft. a hirtelen fellépő és hosszan elnyúló krízishelyzetek kezelésének innovatív megoldásait kínálja interim menedzsment szolgáltatásai által. Két évtizedes tapasztalattal rendelkezünk ezen a területen, az ez idő alatt megszerzett tudást kamatoztatjuk a mindennapokban.

Szolgáltatásaink kiemelkednek a versenyképesség és gyors alkalmazkodóképesség terén, ráadásul a váratlan és kritikus helyzeteket nem csak kezeljük, hanem ellenük is felvértezzük partnereinket, biztosítva ezzel a piaci előny és stabilitás megtartását.

Több mint 800 sikeres projekttel a hátunk mögött kijelenthetjük, hogy képesek vagyunk hosszú távú értéket teremteni ügyfeleink számára. Az interim menedzsment rendszerünk nemcsak gyors és hatékony megoldást nyújt, de a magas megtérülés révén a cégek számára rövid távon is előnyös befektetés.

Az ügyfeleinkkel való szoros együttműködés, a folyamatos kommunikáció és az átlátható projektmenedzsment biztosítja, hogy minden feladat a legmagasabb színvonalon valósuljon meg.

További előnyeinkről és interim menedzsment szolgáltatásainkról bővebben információk olvashatók a weboldalunkon, ahol díjmentes konzultáció is igényelhető.

 

Korábbi bejegyzéseink

Interim menedzser: nincsen megoldhatatlan probléma
Változásmenedzsment: a jövőre készülve
A problémamegoldás első lépése: a diagnosztizálás
Az üzleti modell folyamatos újragondolása: CEO-knak kötelező feladat
Kommunikáció fejlesztése: a jó vezetői kérdések ereje
Vállalati Krízismenedzsment
OKR és KPI: vállalati előrehaladás követése
Munkaerő-gazdálkodás: a létszámváltozás dinamikája
Interim menedzsert csakis szolgáltatótól!
Hogyan függ össze a wellbeing és az interim menedzser?