Skip to main content

Ajánlólevél: hasznos referencia - Interim menedzsment

Ajánlólevél: hasznos referencia

A magyar gyakorlatban még kevesen adnak meg referenciát az életrajzukban vagy az állásinterjún, pedig az mfor.hu megbízásából készült elemzés szerint ez hasznos lehet minden érintett félnek. Aki kér és kap korábbi munkáltatójától szóbeli vagy írásos ajánlást, javítja elhelyezkedési esélyeit.

Ha nemcsak a megszűnt munkaviszony tényszerű adatait rögzíti az ajánlás, hanem az érintett munkavállaló teljesítményét is értékeli, azzal a referenciát adó komoly segítséget ad volt dolgozójának. Különösen jól jön az olyan ajánlás, amely kitér az illető munkatársi kapcsolataira, a csapatban betöltött szerepére, esetleg részletezi, milyen készségek, kompetenciák fejlesztésére lenne szükség ahhoz, hogy az illető még jobban teljesítsen. Tapasztalatunk szerint az interim menedzserek esetében is sokat nyom a latban egy-két jó referencia.

Miért fontos a referencia?

Ha az interim menedzser (vagy az álláskereső) referenciát ad meg, a leendő megbízó (vagy a munkáltató) valószínűleg élni fog ezzel a lehetőséggel: érdeklődni fog az illető korábbi teljesítménye felől. Nehéz előre meghatározni, mennyire alaposan jár utána a pályázó korábbi szakmai munkájának, de könnyen belátható, hogy minél nagyobb felelősségi kör tartozik a pozícióhoz, annál többet nyom a latban egy-egy jó referencia.

Az is számít persze, ki adja az ajánlást: a pályázó korábbi vezetője (felettese), vagy az, aki a szervezetben vele egy szinten, tehát munkatársa volt. Fontos az ajánló hitelessége is. Ha vállalja, hogy élőszóban vagy telefonon referál, általában a pályázó közösségben vagy munkacsoportban mutatott viselkedéséről, a teamben betöltött szerepéről is érdeklődni szoktak nála. Az írásos referenciára viszont ez kevésbé jellemző.  Aki referenciákat ad meg vagy ajánlólevelet csatol a pályázatához, ezzel általában javítja az esélyeit.

Fekete István, az Interim Kft. ügyvezető partnere írja:

Vitatkoznék a fentiekkel. Éppen, hogy ne egy előre megírt, szabványokat követő, jól megfésült ajánlólevélre tegyük a hangsúlyt, mert abban majdnem arctalanul mindenki csak a pozitívumokról ír. Ehelyett adjunk meg nevet, telefonszámot, mert - érthető módon - az élőszóban (akár telefonon is) adott vélemények sokkal reálisabb képet festenek, lényegesen közelebb állnak a valósághoz, ezért többet is nyomnak a latban. A referenciaszemély LikedIn elérhetőségének megadása (annak ellenére, hogy terjed) sem alkalmas referenciának, mert nehézkes kapcsolatba lépni egy ismeretlennel ezen a közösségi felületen. Fontos, hogy a jelölt, az állásra jelentkező előzetesen tárja fel helyzetét a referenciaként megadott személy előtt. Tévedés azt hinni, hogy ezzel befolyásolná az ajánlót, mert komoly ember nem hagyja magát befolyásolni, hiszen ettől kezdve az ő személyes presztízse forog kockán.

Elmesélek egy konkrét esetet: multinacionális vállalat vezetőjeként fel kellett mondanom egy korábban kiválóan teljesítő vezető kollégámnak (az okokat itt nem tárhatom fel), de jó emberi kapcsolatunk miatt vállaltam, hogy segítek neki új munkahelyet találni. El is jött hozzám a KKV tulajdonosa, aki alkalmazni kívánta, ismertette a céget és az elvárásokat az ügyvezetővel szemben, majd feltett egy csomó kérdést, amelyeket megválaszoltam. Az utolsó kérdése így hangzott: "Ha ön lenne az én helyemben, alkalmazná az urat ügyvezetőjének?" Ezzel a kérdéssel térdre kényszerített. Véget ért a jó szándékú segítség. Itt már a személyes presztízsem forgott kockán.

Korábbi bejegyzéseink

OKR és KPI: vállalati előrehaladás követése
Munkaerő-gazdálkodás: a létszámváltozás dinamikája
Interim menedzsert csakis szolgáltatótól!
Hogyan függ össze a wellbeing és az interim menedzser?
Munkaerő-kölcsönzés: ez lenne a jövő foglalkoztatási formája?
Fejvadászat: szemezgetés a legjobbak közül
Üzleti tanácsadás: ez a legjobb módja a külső szakértő bevonásának?
Hiányszakmák: a beszerzőtől az orvosig, ember kell a gátra!
Interjú Uray Györggyel, az Interim Kft. projektmenedzserével
Vezető állású munkavállaló munkaügyi megközelítésből